^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. Grzegrzółka: Expose Morawieckiego we wtorek o godzinie 16. Głosowanie nad wotum zaufania - w środę rano
  Expose premiera Mateusza Morawieckiego zostanie wygłoszone w Sejmie we wtorek o godz. 16.; głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano na środę rano - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka.
 2. Żuchowski: otwieramy Mieszkanie plus dla firm budowlanych
  Konferencja, podsumowująca współpracę samorządów z Krajowym Zasobem Nieruchomości, ma zachęcić firmy budowlane do udziału w przyszłorocznych przetargach na 3,5 tys. mieszkań – mówił PAP wiceszef MIB Tomasz Żuchowski. Dodał, że budowy rozpoczną się w I połowie 2018 r.
 3. Kiedy dostawa instalacji gazów medycznych jest z obniżoną stawką

  Spółka (podatnik VAT czynny) jest producentem instalacji gazów medycznych. Zlecenie wykonania takiej instalacji w szpitalu spółka otrzymała od firmy X (podatnik VAT czynny), która z kolei na podstawie umowy zawartej ze szpitalem (podatnik VAT czynny) jest generalnym wykonawcą. W ramach umowy o podwykonawstwo spółka wykona kompletną instalację gazów medycznych wraz z montażem paneli elektryczno-gazowych, nadłóżkowych.

 4. Jak zapobiec katastrofie w branży budowlanej

  Rząd zaczyna dostrzegać rosnące problemy budowlanki, ale na razie nie potrafi zaproponować rozwiązań, które pozwoliłyby uchronić branżę przed powtórką z kryzysu, który wybuchł przed Euro 2012.

 5. Turek: Polacy budują najwięcej domów jednorodzinnych od 8 lat

  Polacy budują najwięcej domów jednorodzinnych od 8 lat – powiedział PAP Bartosz Turek, analityk Open Finance. „Trudno się dziwić, jeżeli w dużym mieście za cenę 2 czy 3-pokojowego mieszkania można na obrzeżach zbudować dom - skromny - o powierzchni ok. dwukrotnie większej niż mieszkanie" – dodał.

 6. Deweloperzy nie chcą REIT-ów

  Rządowy pomysł na tworzenie spółek pozwalających zarabiać na wynajmie nie podoba się branży.

 7. Nadzór budowlany wyjęty spod prawa

   Organy nadzoru budowlanego będą mogły przeprowadzać kontrole w całkowicie dowolny sposób, bez obecności przedsiębiorcy, biorąc jedynie na świadka dowolną pełnoletnią osobę – ostrzegają Pracodawcy RP. Domagając się zmian w przepisach proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 8. Z wykazami nieruchomości lepiej nie zwlekać i wysłać je elektronicznie

  - Wojewodowie zwrócą do poprawy niekompletne wykazy i wyznaczą termin na ich uzupełnienie. Ale jeśli ktoś dostrzeże błąd szybciej, to powinien niezwłocznie zawiadomić o tym sprawdzającego wyjaśnia Andrzej Adamczyk minister infrastruktury i budownictwa.

 9. Materiały budowlane pod nadzorem rządu

  Niemal 60 proc. zbadanych próbek nie zgadza się z deklaracjami producentów. Resort infrastruktury szykuje sankcje dla nieuczciwych firm.

 10. Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

  To sektor z najniższym wzrostem wydajności w ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie. Konsekwencją tego jest potrzeba zwiększenia zatrudnienia lub nadgodzin ludzi, których praca i tak jest ze swej natury ciężka. Wzrost produktywności w tej branży pomógłby tak pracownikom, jak i pracodawcom: szybszym terminom realizacji inwestycji budowlanych towarzyszyłby wyższy wzrost płac. Czy jest to możliwie, biorąc pod uwagę realia przemysłu budowlanego?

 11. Sadowski: Branża budowlana radzi sobie coraz lepiej, mieszkanie pewną lokatą kapitału

  Branża budowlana radzi sobie coraz lepiej – powiedział PAP ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. "Społeczeństwo jest na tyle zamożne, że zwiększa zakupy dóbr trwałego użytku" – dodał ekspert i tłumaczył, że mieszkania są pewną lokatą kapitału.

 12. Kraków: Będzie proces ws. rozbiórki domu na Woli Justowskiej

  31 października przed krakowskim sądem ruszy proces w sprawie rozbiórki domu bez wiedzy właściciela w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska – postanowił we wtorek sąd. Prywatny akt oskarżenia przeciwko przedstawicielom dewelopera złożył w tej sprawie właściciel nieruchomości.

 13. Utrzymanie elastycznej podaży kluczowe dla utrzymania stabilnych cen mieszkań - NBP

  Utrzymanie elastycznej podaży jest kluczowe dla utrzymania stabilnych cen mieszkań - ocenił NBP w kwartalnym raporcie. Zdaniem autorów raportu, w II kwartale podaż mieszkań kolejny kwartał dopasowywała się do wzrostu popytu – deweloperzy zaczynali nowe i kontynuowali istniejące projekty inwestycyjne.

 14. Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

  Budowlanka odrabia straty z 2016 r. Wzrost w przetwórstwie napędzał przemysł motoryzacyjny. Po lepszych od oczekiwań poniedziałkowych danych z rynku pracy lepsze od szacunków analityków okazały się również wczorajsze informacje na temat popytu w gospodarce w sierpniu.

 15. Zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie KZN

  Powołanie pełnomocnika rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do uzgodnień międzyresortowych - poinformowało w poniedziałek PAP Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 16. ULC: Jeśli wpłynie wniosek ws. ciszy nocnej na Lotnisku Chopina, przeanalizujemy go
  Jeżeli wpłynie do mnie wniosek dotyczący wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na warszawskim Lotnisku Chopina, to przeanalizujemy go i poinformujemy o naszej decyzji - zapowiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Wniosek taki przygotowuje PPL, które zarządza portem.
 17. Nielepkowicz: NSA niesłusznie uważa silosy za budowle

  Jeśli obiekt ma wszystkie cztery cechy budynku, to po prostu jest budynkiem - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w kancelarii Nielepkowicz & Partnerzy.

 18. NBP: Sytuacja firm deweloperskich w ubiegłym roku była dobra

  Sytuacja firm deweloperskich w ubiegłym roku była dobra, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2016 r."

 19. Adamczyk: W ciągu 10 lat chcemy zlikwidować deficyt mieszkaniowy

  W ciągu 10 lat chcemy zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce - powiedział w poniedziałek w radiowych "Sygnałach Dnia" minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, komentując wchodzącą w poniedziałek w życie ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

 20. PKP PLK: Wszystkie wagony zabrane po wypadku na stacji w Smętowie
  Po wypadku kolejowym na stacji w Smętowie Granicznym (Pomorskie) wszystkie wagony zostały już zabrane z miejsca zdarzenia, a pasażerowie bez problemów korzystają z pociągów regionalnych - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec.
Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+