^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. Deweloperzy nie chcą REIT-ów

  Rządowy pomysł na tworzenie spółek pozwalających zarabiać na wynajmie nie podoba się branży.

 2. Nadzór budowlany wyjęty spod prawa

   Organy nadzoru budowlanego będą mogły przeprowadzać kontrole w całkowicie dowolny sposób, bez obecności przedsiębiorcy, biorąc jedynie na świadka dowolną pełnoletnią osobę – ostrzegają Pracodawcy RP. Domagając się zmian w przepisach proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 3. Z wykazami nieruchomości lepiej nie zwlekać i wysłać je elektronicznie

  - Wojewodowie zwrócą do poprawy niekompletne wykazy i wyznaczą termin na ich uzupełnienie. Ale jeśli ktoś dostrzeże błąd szybciej, to powinien niezwłocznie zawiadomić o tym sprawdzającego wyjaśnia Andrzej Adamczyk minister infrastruktury i budownictwa.

 4. Materiały budowlane pod nadzorem rządu

  Niemal 60 proc. zbadanych próbek nie zgadza się z deklaracjami producentów. Resort infrastruktury szykuje sankcje dla nieuczciwych firm.

 5. Co decyduje o (niskiej) wydajności budownictwa?

  To sektor z najniższym wzrostem wydajności w ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie. Konsekwencją tego jest potrzeba zwiększenia zatrudnienia lub nadgodzin ludzi, których praca i tak jest ze swej natury ciężka. Wzrost produktywności w tej branży pomógłby tak pracownikom, jak i pracodawcom: szybszym terminom realizacji inwestycji budowlanych towarzyszyłby wyższy wzrost płac. Czy jest to możliwie, biorąc pod uwagę realia przemysłu budowlanego?

 6. Sadowski: Branża budowlana radzi sobie coraz lepiej, mieszkanie pewną lokatą kapitału

  Branża budowlana radzi sobie coraz lepiej – powiedział PAP ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. "Społeczeństwo jest na tyle zamożne, że zwiększa zakupy dóbr trwałego użytku" – dodał ekspert i tłumaczył, że mieszkania są pewną lokatą kapitału.

 7. Kraków: Będzie proces ws. rozbiórki domu na Woli Justowskiej

  31 października przed krakowskim sądem ruszy proces w sprawie rozbiórki domu bez wiedzy właściciela w krakowskiej dzielnicy Wola Justowska – postanowił we wtorek sąd. Prywatny akt oskarżenia przeciwko przedstawicielom dewelopera złożył w tej sprawie właściciel nieruchomości.

 8. Utrzymanie elastycznej podaży kluczowe dla utrzymania stabilnych cen mieszkań - NBP

  Utrzymanie elastycznej podaży jest kluczowe dla utrzymania stabilnych cen mieszkań - ocenił NBP w kwartalnym raporcie. Zdaniem autorów raportu, w II kwartale podaż mieszkań kolejny kwartał dopasowywała się do wzrostu popytu – deweloperzy zaczynali nowe i kontynuowali istniejące projekty inwestycyjne.

 9. Wzrost gospodarczy w III kwartale może przekroczyć 4,5 proc.

  Budowlanka odrabia straty z 2016 r. Wzrost w przetwórstwie napędzał przemysł motoryzacyjny. Po lepszych od oczekiwań poniedziałkowych danych z rynku pracy lepsze od szacunków analityków okazały się również wczorajsze informacje na temat popytu w gospodarce w sierpniu.

 10. Zostanie powołany pełnomocnik rządu ds. budowy mieszkań w zakresie KZN

  Powołanie pełnomocnika rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do uzgodnień międzyresortowych - poinformowało w poniedziałek PAP Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 11. ULC: Jeśli wpłynie wniosek ws. ciszy nocnej na Lotnisku Chopina, przeanalizujemy go
  Jeżeli wpłynie do mnie wniosek dotyczący wprowadzenia tak zwanej ciszy nocnej na warszawskim Lotnisku Chopina, to przeanalizujemy go i poinformujemy o naszej decyzji - zapowiedział prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Wniosek taki przygotowuje PPL, które zarządza portem.
 12. Nielepkowicz: NSA niesłusznie uważa silosy za budowle

  Jeśli obiekt ma wszystkie cztery cechy budynku, to po prostu jest budynkiem - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w kancelarii Nielepkowicz & Partnerzy.

 13. NBP: Sytuacja firm deweloperskich w ubiegłym roku była dobra

  Sytuacja firm deweloperskich w ubiegłym roku była dobra, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP) w "Raporcie o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2016 r."

 14. Adamczyk: W ciągu 10 lat chcemy zlikwidować deficyt mieszkaniowy

  W ciągu 10 lat chcemy zlikwidować deficyt mieszkaniowy w Polsce - powiedział w poniedziałek w radiowych "Sygnałach Dnia" minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, komentując wchodzącą w poniedziałek w życie ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

 15. PKP PLK: Wszystkie wagony zabrane po wypadku na stacji w Smętowie
  Po wypadku kolejowym na stacji w Smętowie Granicznym (Pomorskie) wszystkie wagony zostały już zabrane z miejsca zdarzenia, a pasażerowie bez problemów korzystają z pociągów regionalnych - poinformował w komunikacie rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec.
 16. Żuchowski: W ramach Mieszkania plus także domy jednorodzinne

  W programie Mieszkanie plus (M+) będą mogły być budowane także domy jednorodzinne - powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Jak dodał, domy powstaną w miejscowościach, gdzie nie będzie zapotrzebowania na budynki wielorodzinne.

 17. Budowlanka powątpiewa, a urzędy już zwracają VAT

  Branża budowlana i eksperci mają obawy, czy faktycznie mikroprzedsiębiorcy odzyskają podatek w 15 dni. Ale to już się dzieje.

 18. Krajowy Zasób Nieruchomości: Pierwsze wykazy gruntów w połowie listopada

  Pierwsze wykazy gruntów, które mogą zostać włączone do Krajowego Zasobu Nieruchomości, zostaną stworzone już w połowie listopada - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

 19. MF: Mikrofirmy budowlane mogą dostać zwrot VAT do 15 dni, jeśli złożą JPK

  Mikroprzedsiębiorcy z branży budowlanej będą mogli otrzymać zwrot VAT w terminie do 15 dni - informuje MF. Warunkiem szybszego zwrotu jest m.in. przekazanie ewidencji podatkowej w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika nadwyżka podatku.

 20. Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowalnej

  Zwroty VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane w terminie nawet do 15 dni.   

Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+