^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. Prezydent podpisał nowelę ustawy o gospodarce nieruchomościami

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami - podała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy zmieniają zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

 2. Pozwolenie na budowę: Nowe przepisy zakładają szybsze procedury i mniej dokumentów

  Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po 5 latach, to zmiany w Prawie budowlanym, które powinny zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu.

 3. Robotnicy zaczną masowo opuszczać place budowy?

  Firmy zaczynają ogłaszać wyniki finansowe za zeszły rok. A te nie napawają optymizmem. Branża liczy straty, narzeka na brak realnej waloryzacji i brak rąk do pracy

 4. Deweloperzy, miejcie się na baczności. Co może przynieść zmiana przepisów?

  Trwają intensywne prace nad opracowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowym projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

 5. Reforma planowania przestrzennego nabiera tempa

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego.

 6. Senat za nowelizacją ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

  Senatorowie przyjęli w piątek bez poprawek nowelizację o ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

 7. Krasoń: Popyt na materiały budowlane wysoki; należy spodziewać się dalszych wzrostów cen

  Popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki, należy spodziewać się wzrostów cen w kolejnych kwartałach - powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak przypomniał, materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i do wykończenia.

 8. RPO: Konieczne zmiany w ustawie o usuwaniu skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych

  Wielu lokatorów reprywatyzowanych w stolicy kamienic nadal nie może odzyskać prawa najmu do lokalu, nie ma bowiem przepisu, który by to umożliwiał - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdaniem RPO konieczne są zmiany ustawowe.

 9. Budowlany poker, czyli wykonawca nie może nie iść do sądu [FELIETON]

  Branża od kilku miesięcy alarmuje, że budownictwo jedzie na oparach. Skokowy wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych sprawiają, że wyniki finansowe firm pikują. W przypadku kontraktów zawartych przed kilkunastoma miesiącami wykonawcom zostaje kalkulowanie ile, a nie czy będą musieli dołożyć do projektu. Mając przed sobą perspektywę konta bankowego świecącego pustkami, firmy coraz częściej stają przed wyborem, czy skierować na wokandę sądową tematy sporne, z których mogą uzyskać pieniądze.

 10. Lubelskie: Gowin i Mazurek poparli kandydata na prezydenta Chełma
  Minister nauki Jarosław Gowin oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek udzielili poparcia Jakubowi Banaszkowi w drugiej turze wyborów na prezydenta Chełma (Lubelskie). Nie będzie to prezydentura zza biurka, zza zamkniętych drzwi, która ma tu miejsce przez ostatnie osiem lat - mówiła Mazurek.
 11. Giganci budowlani skarżą się w Brukseli na Polskę

  Generalni wykonawcy mają dość nierentownych kontraktów i obojętności na ich sytuację ze strony polskiego rządu.

 12. Lider opolskiego SLD apeluje o przekazanie banerów wyborczych schroniskom dla zwierząt
  O przekazanie banerów po wyborach schroniskom dla zwierząt - zaapelował w piątek do komitetów wyborczych, przewodniczący opolskiego SLD Piotr Woźniak.
 13. GUS: W ciągu trzech kwartałów liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 4,4 proc.
  Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła od stycznia do końca września o 4,4 proc., do 129,7 tys. wobec tego samego okresu przed rokiem - poinformował we wtorek GUS.
 14. Obowiązkowy split payment od 2019. Zmiany w branży budowlanej

  Split payment już w 2019 roku ma stać się obowiązkowym mechanizmem płatności w branżach stosujących odwrotne obciążenie m.in. w budownictwie. Wszystko zależy jednak od decyzji Komisji Europejskiej, która rozpatruje wniosek o zatwierdzenie częściowej obligatoryjności podziału płatności w Polsce. Jakie konsekwencje niesie za sobą zobligowanie przedsiębiorców do stosowania split payment?

 15. Długi firm budowlanych w I półroczu 2018 r. przekroczyły 4,7 mld zł
  Zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca br. wzrosło o 246 mln zł i przekroczyło 4,7 mld zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor, BIK i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury".
 16. Obowiązuje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Zmiany nastąpią 1 stycznia 2019 r.

  W tym miesiącu weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Ustawowe przekształcenie nastąpi z dniem 1 stycznia 2019 r.

 17. Soboń: Zabezpieczyliśmy ogromne pieniądze na sprawne przekształcenia użytkowania wieczystego

  Zabezpieczyliśmy ogromne pieniądze na sprawne przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, będzie to 120 mln zł rocznie.

 18. Warmińsko-mazurskie: Straż graniczna szkoli pracodawców, którzy chcą lub zatrudniają cudzoziemców
  Warmińsko-mazurska straż graniczna prowadzi szkolenia dla pracodawców, którzy zatrudniają lub chcą zatrudnić cudzoziemców. Najbliższe szkolenia odbędą się w Gołdapi i Szczytnie - podała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej.
 19. Mieszkanie plus: 27 projektów, w ramach których powstaje blisko 10 tys. mieszkań w całej Polsce

  W ramach rządowego programu Mieszkanie plus realizowanych jest obecnie 27 projektów, w ramach których powstaje 10 tys. mieszkań. Wartość tych inwestycji to ponad 2,4 mld zł.

 20. Komisja sejmowa za możliwością sprzedaży mieszkań Poczty Polskiej

  Poczta Polska będzie mogła sprzedawać z bonifikatą lokale mieszkalne, które znajdują się w należących do poczty budynkach niemieszkalnych - stanowi projekt ustawy, który w poniedziałek poparła sejmowa komisja infrastruktury.

Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+