^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. NBP: 70 proc. firm budowlanych deklaruje, że ich zdolności produkcyjne są w pełni wykorzystane
  70 proc. firm budowlanych deklaruje, że ich zdolności produkcyjne są w pełni wykorzystane lub zbliżają się do pełnego wykorzystania - przekazał PAP przedstawiciel biura prasowego Narodowego Banku Polskiego. Dodał, że to może ograniczać podaż mieszkań. Z tego wynika m.in. opinia prezesa NBP o potencjalnej nierównowadze w budownictwie.
 2. Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku

  Specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że założenia dotyczące specustawy zostały przyjęte podczas środowego posiedzenia Rady Mieszkalnictwa.

 3. Trzaskowski: Tu nie chodzi o sam pomnik. Chodzi o styl

  Nie wyobrażam sobie, żeby pomnik smoleński był budowany przy placu Piłsudskiego z pogwałceniem prawa przez partię, która ma w nazwie słowo "prawo" - oświadczył kandydat na prezydenta Warszawy, poseł PO Rafał Trzaskowski.

 4. Iracki minister: potrzeba ponad 88 mld dolarów na odbudowę kraju
  Rząd Iraku potrzebuje 88,2 mld dolarów, by odbudować kraj po trzech latach wojny z Państwem Islamskim (IS) - oświadczył iracki minister ds. planowania na rozpoczętej w poniedziałek w Kuwejcie trzydniowej konferencji w sprawie pomocy dla Iraku.
 5. Izrael: Netanjahu: zadaliśmy ciężkie ciosy siłom Iranu i Syrii
  Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę na posiedzeniu swego rządu, że jego kraj zadał "ciężkie ciosy" siłom syryjskim i irańskim w Syrii. Zapowiedział też dalsze działania wymierzone we wrogów państwa żydowskiego.
 6. Norbert Książek głównym inspektorem nadzoru budowlanego
  W czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wręczył Norbertowi Książkowi nominację na stanowisko głównego inspektora nadzoru budowlanego. Od 12 sierpnia 2017 r. obowiązki tego urzędu pełniła Anita Oleksiak.
 7. Politycy PO: Plac Piłsudskiego jest placem warszawiaków, nie jest placem PiS-u
  Plac Piłsudskiego jest placem warszawiaków, nie jest placem PiS-u - oświadczyli politycy PO podkreślając, że lokalizacja pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej nie została skonsultowana z mieszkańcami Warszawy. Nie wyobrażam sobie, żeby ten pomnik tam stanął - stwierdził poseł PO Rafał Trzaskowski.
 8. TK: Ograniczanie zakresu uprawnień budowlanych w rozporządzeniu niekonstytucyjne

  Zasady ograniczania uprawnień budowlanych powinny być zawarte w ustawie, a nie w rozporządzeniu - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. Tym samym za niekonstytucyjny uznał przepis Prawa budowlanego upoważniający do określenia tych kwestii w rozporządzeniu.

 9. JLL: Drożeje ziemia pod zabudowę mieszkaniową

  W 2017 roku ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową w niektórych lokalizacjach wzrosły nawet o 80 proc. - podała firma doradcza JLL. O zakup ziemi pod mieszkania starają się nie tylko deweloperzy, ale także fundusze inwestycyjne.

 10. Pozwolenie na użytkowanie budynku. Kiedy jest potrzebne?

  Pozwolenie na użytkowanie budynku wymagane jest najczęściej w przypadku nowych obiektów użyteczności publicznej lub budynków wielorodzinnych. Zwykłe domy jednorodzinne czy niewielkie budynki, jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze, garaże do dwóch stanowisk włącznie wymagają najczęściej tylko zgłoszenia zakończenia budowy.

 11. Trwa budowlana hossa, która może przynieść nieoczekiwane ofiary

  Zagrożone są firmy i inwestorzy. Powód: rosnące koszty materiałów i robocizny, co odbija się na marżach oraz zdolności regulowania zobowiązań.

 12. Nie ma chętnych do wykonywania publicznych zleceń

  Coraz więcej przetargów budowlanych jest unieważnianych z powodu braku wykonawców. A gdy już są chętni, to ich oferty są nawet trzykrotnie droższe od założeń zamawiających.

 13. Ekspert: 2017 to rekordowy rok na rynku nieruchomości

  Miniony rok był rekordowy na rynku nieruchomości m.in. pod względem liczby mieszkań oddanych do użytku i których budowę rozpoczęto, wydanych pozwoleń na budowę, a także sprzedaży nowych mieszkań - powiedział PAP dyrektor ds. rozwoju e-bazanieruchomości.pl Maciej Górka.

 14. GUS: W 2017 roku oddano do użytku ponad 9 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej

  W całym 2017 r. oddano do użytku 178 tys. 258 mieszkań, tj. o 9,1 proc. więcej niż w 2016 r. - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny we wstępnych danych.

 15. Sasin: "Mieszkanie plus" najprawdopodobniej będzie pod nadzorem premiera

  Mieszkalnictwo, w tym program Mieszkanie+, najprawdopodobniej będzie pod bezpośrednim nadzorem premiera jako jeden z priorytetów rządu - powiedział w TVP Info Jacek Sasin, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów.

 16. TK: Sprawa dot. uprawnień budowlanych odroczona do 7 lutego
  Trybunał Konstytucyjny odroczył w środę do 7 lutego rozprawę ws. przepisów o zakresie uprawnień budowlanych. Powodem decyzji była wątpliwość, czy pełnomocnicy resortu infrastruktury mogą nadal reprezentować Radę Ministrów w związku z wtorkowymi zmianami w rządzie.
 17. Kwieciński o nowym rządzie: Wprowadzono osoby, które lepiej czują gospodarkę
  Taka zmiana była potrzebna, by wprowadzić osoby, które lepiej czują gospodarkę - powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, pytany o wtorkowe zmiany w rządzie. Zaznaczył, że obszarem, który "nie funkcjonował dobrze" było budownictwo.
 18. Dworczyk: w ciągu najbliższych tygodni będzie gotowy projekt zmian w ustawie o działach
  Prace legislacyjne nad zmianą ustawy o działach administracji rządowej są już bardzo zaawansowane; projekt powinien być gotowy w ciągu najbliższych tygodni - powiedział PAP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
 19. Adamczyk: zamierzam realizować ambitne inwestycje drogowe i kolejowe
  Realizujemy nałożone na nas zadania, z taką samą intensywnością i determinacją jak dotychczas - powiedział PAP we wtorek nowy szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że zamierza realizować w resorcie ambitne inwestycje drogowe oraz kolejowe.
 20. Kuczyński: nie jestem zachwycony likwidacją Ministerstwa Cyfryzacji
  Nie jestem zachwycony likwidacją Ministerstwa Cyfryzacji w nowym gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego - ocenił PAP Piotr Kuczyński z firmy Xelion. Jego zdaniem fachowcy stanęli na czele ministerstw: finansów oraz inwestycji i rozwoju.
Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+