^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. Wzrost gospodarczy przekracza 5 proc.
  Na optymistyczne oceny pozwalają analitykom wczorajsze dane z przemysłu i budownictwa. Produkcja przemysłowa okazała się o 5,4 proc. wyższa niż rok wcześniej wobec oczekiwań ledwie przekraczających 3 proc. Wynik był na pozór słabszy niż miesiąc wcześniej (wtedy był wzrost przekraczający 9 proc.), ale w kwietniu był jeden dodatkowy dzień roboczy w porównaniu z poprzednim rokiem, a w maju jednego ubyło. Po usunięciu czynników sezonowych roczny wzrost z produkcji przyśpieszył z 5,9 proc. w kwietniu do 7,1 proc. miesiąc później.
 2. Hofman: Producenci materiałów budowlanych konsekwentnie wykorzystują popyt i podnoszą ceny

  Produkcja mieszkaniowa jest tak duża, że producenci materiałów budowlanych konsekwentnie wykorzystują popyt i podnoszą ceny - skomentował dla PAP wzrosty cen materiałów budowlanych prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa Piotr Hofman. W maju rdr. wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych.

 3. Sejm uchwalił nowelę ustawy o własności lokali

  Umożliwienie dochodzenia do własności w przypadku lokali mieszkalnych budowanych przed 1995 rokiem, zakłada nowelizacja ustawy o własności lokali, którą w środę uchwalił Sejm.

 4. Opodatkowanie usług budowlanych. Kiedy stawka 8% VAT?

  Usługi budowlane oraz budowlano-remontowe objęte są co do zasady podstawową stawką VAT, która obecnie wynosi 23%. Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza w pewnych okolicznościach stosowanie także obniżonej stawki 8% VAT. Na przedsiębiorcy ciąży jednak obowiązek udokumentowania, że prawidłowo zastosował stawkę preferencyjną.

 5. Premier Morawiecki strzelił kulą w most. Program „Mosty Plus" do poprawki

  Rząd obiecał zbudowanie 22 przepraw w 7 lat. Już jednak wiadomo, że część z nich nie powstanie.

 6. Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa niedługo w parlamencie

  Specustawa mieszkaniowa lada dzień zostanie skierowana do parlamentu - zapowiedział w sobotę w Białej Podlaskiej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że jego resort liczy, iż projekt będzie szybko procedowany.

 7. Zadyszka na budowach. Rosną ceny, bo brakuje rąk do pracy

  Firmy budowlane zbliżają się do ściany maksymalnej produktywności. Dlatego ceny rosną szybko, a inwestycje publiczne będą hamować.

 8. EKG: Budownictwo pod presją

  W 2017 r. lawinowo ruszyły przetargi i dziś wiele firm może się pochwalić pełnymi portfelami zamówień. Problemem są rosnące koszty materiałów i robocizny oraz brak rąk do pracy.

 9. Blisko wiatraka, nawet cichego, domu nie postawimy

  Nie będzie poluzowania przepisów, które dziś całkowicie wykluczają możliwość budowy nowych domów w pobliżu farm wiatrowych. Ministerstwo Energii wycofało się z pomysłu, aby to nie tyle odległość od turbin, ile spełnienie dopuszczalnych norm hałasu decydowało o tym, gdzie można stawiać budynki mieszkalne.

 10. Projekt ustawy o drewnianych domach powinien trafić do Sejmu w czerwcu

  Mamy nadzieję, że projekt ustawy powołujący spółkę Polskie Domy Drewniane na początku czerwca trafi do Sejmu - powiedział PAP rzecznik MŚ Aleksander Brzózka. Dodał, że resort liczy na to, że Sejm zakończy prace nad projektem w czerwcu, aby ustawa mogła jak najszybciej wejść w życie.

 11. Szyszko, pozarządowy obrońca lasów

  Projekt wspierania budownictwa drewnianego, który zainicjował za swoich rządów minister środowiska Jan Szyszko, zaczął właśnie torpedować szef Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski... Jan Szyszko. Były szef resortu, obwiniany o sianie spustoszeń w Puszczy Białowieskiej, uważa, że obecne kierownictwo chce ograbić Lasy Państwowe z cennych zasobów.

 12. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej powstanie tzw. białoruska wioska
  Zabytkowe wiejskie chaty, drewniane budynki gospodarcze jak stodoła czy spichlerz - znajdą się w powstającej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej tzw. wiosce białoruskiej, czyli zagrodzie poświęconej budownictwu południowo-wschodniej części regionu.
 13. GUS: Budownictwo nadal jest motorem napędowym polskiej gospodarki

  Działem znacznie ożywiającym gospodarkę jest nadal budownictwo - tak marcowe dane z sektora przemysłu, które opublikował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, oceniła dla PAP dr Władysława Jastrzębska z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 14. Ministerstwo Infrastruktury nie dość, że okrojone, to czysto teoretyczne

  Choć od utworzenia resortu infrastruktury mijają trzy miesiące, do dziś premier nie zatwierdził jego nowego statutu

 15. Izrael: Netanjahu wyraża "absolutne poparcie" dla ataków na Syrię
  Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził "absolutne poparcie" dla sobotnich ataków sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji na Syrię w odpowiedzi na użycie przez reżim prezydenta Baszara el-Asada broni chemicznej.
 16. Soboń: Tematem Rady Mieszkalnictwa - wsparcie samorządów przy budowie infrastruktury
  Rada Mieszkalnictwa zajęła się w czwartek kwestią zachęt dla samorządów, które przy budowie infrastruktury drogowej zadbałyby o uzbrojenie terenu pod budownictwo mieszkaniowe - powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Rozmawiano także o gruntach rolnych, które mogą być wykorzystane na ten cel.
 17. Specustawa mieszkaniowa wymaga korekt

  Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących – wymaga korekt, inaczej przyniesie więcej strat niż korzyści – uważa ekspert Konfederacji Lewiatan Dominik Gajewski.

 18. Eksperci: Pracodawcy częściej chcą zatrudniać Ukraińców na dłużej
  Pracodawcy coraz częściej chcą zatrudniać pracowników z Ukrainy na dłużej niż sześć miesięcy; coraz większe znaczenie na rynku będą miały dłuższe formy zatrudnienia - podkreślają w rozmowie z PAP eksperci rynku pracy.
 19. Ekspert: Dopłaty do czynszów - ważne narzędzie udostępniania mieszkań
  Projekt ustawy o dopłatach to ważne narzędzie udostępniania mieszkań dla rodzin o niższych dochodach - powiedział PAP dyrektor generalny HRE Think Tank Michał Cebula. Dodał, że dzięki dopłatom szybciej będzie rósł cały rynek mieszkań na wynajem.
 20. Muzioł-Węcławowicz: Za pomocą specustawy nie zbudujemy miasta zwartego, przyjaznego ludziom
  Specustawa mieszkaniowa spowoduje, że idea miasta zwartego, przyjaznego ludziom i wspólnego dla wszystkich grup społecznych oddala się coraz bardziej - powiedział PAP ekspert ds. gospodarki i polityki mieszkaniowej dr Alina Muzioł-Węcławowicz.
Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+