^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. Wzrost cen i płac zjada marżę w budownictwie

  Sektor rośnie, ale firmom trudno o wzrost zysków. Kumulacja inwestycji infrastrukturalnych może przynieść nowe problemy.

 2. Brak terenów pod inwestycje i przestarzałe przepisy. Deweloperzy czekają na reformę prawa budowlanego

  Biurokracja, niska podaż gruntów i niewystarczająca przewidywalność kosztów przedsięwzięcia – to bolączki deweloperów, którzy nie mogą doczekać się kompleksowej reformy prawa budowlanego. Mimo tych wszystkich problemów liczba oddawanych przez nich mieszkań w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wzrosła.

 3. Za bogaci na pomoc państwa, za biedni na kredyt. Problem z mieszkaniami ma co najmniej jedna trzecia Polaków [WYWIAD]

  - Jeśli deweloper wybuduje bloki w atrakcyjnej lokalizacji, z dostępem do usług publicznych, to zarobi na nich więcej, niż gdyby osiedle powstało w szczerym polu. Dlatego też powinien coś miastu oddać. Na przykład przekazać część lokali do zasobu mieszkań komunalnych lub wynajmować je taniej - mówi w wywiadzie dla DGP Agata Twardoch architektka i urbanistka, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

 4. Inwestor łatwiej uzyska decyzję środowiskową

  Sejm przyjął nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ma ona skrócić procedury związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej przez inwestorów. Zawiera jednak przepis, który został skrytykowany przez ekologów.

 5. Zmiany w lex deweloper podpisane: Nowe wymogi dla budujących

  Deweloperzy będą musieli budować osiedla w odpowiedniej odległości od szkół, ale nie muszą przejmować się przedszkolami. Wymogi dla budujących na podstawie lex deweloper wprowadza podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

 6. Wuzetki do wygaszenia, mają powstać kooperatywy

  Przesłany do wstępnych konsultacji przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) projekt ustawy – Prawo o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o którym pisaliśmy jako pierwsi („Reklamowy śmietnik z rządowym wsparciem. Samorządy mogą stracić kontrolę nad krajobrazem”, 3 czerwca 2019 r.), przewiduje rozwiązania, które wpłyną na inwestorów i deweloperów.

 7. Sprawdź, które branże najczęściej korzystały z leasingu w 2018 r.

  Handel, logistyka oraz budownictwo to branże, które najczęściej korzystały z leasingu w 2018 r. - podało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Najwięcej firm, 38 proc., pochodziło z trzech województw: mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego.

 8. Blocher: Małe firmy mają się lepiej. Ciężar biorą na siebie te duże [WYWIAD]

  - Na początku roku mieliśmy spotkanie z GDDKiA, na którym obiecywano, że w 2019 r. będą ogłoszone zamówienia o łącznej wartości ok. 19 mld zł, a na razie ogłoszono i rozstrzygnięto na kwotę 1,9 mld zł - mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu

 9. Prezydent podpisał nowelę ustawy o gospodarce nieruchomościami

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami - podała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy zmieniają zasady zwrotu wywłaszczonych nieruchomości.

 10. Pozwolenie na budowę: Nowe przepisy zakładają szybsze procedury i mniej dokumentów

  Zmniejszenie liczby koniecznych dokumentów potrzebnych na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę, prostsze i szybsze procedury, brak możliwości podważenia pozwolenia na budowę po 5 latach, to zmiany w Prawie budowlanym, które powinny zostać przyjęte w tej kadencji Sejmu.

 11. Robotnicy zaczną masowo opuszczać place budowy?

  Firmy zaczynają ogłaszać wyniki finansowe za zeszły rok. A te nie napawają optymizmem. Branża liczy straty, narzeka na brak realnej waloryzacji i brak rąk do pracy

 12. Deweloperzy, miejcie się na baczności. Co może przynieść zmiana przepisów?

  Trwają intensywne prace nad opracowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowym projektem ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

 13. Reforma planowania przestrzennego nabiera tempa

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego.

 14. Senat za nowelizacją ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

  Senatorowie przyjęli w piątek bez poprawek nowelizację o ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

 15. Krasoń: Popyt na materiały budowlane wysoki; należy spodziewać się dalszych wzrostów cen

  Popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki, należy spodziewać się wzrostów cen w kolejnych kwartałach - powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak przypomniał, materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i do wykończenia.

 16. RPO: Konieczne zmiany w ustawie o usuwaniu skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych

  Wielu lokatorów reprywatyzowanych w stolicy kamienic nadal nie może odzyskać prawa najmu do lokalu, nie ma bowiem przepisu, który by to umożliwiał - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdaniem RPO konieczne są zmiany ustawowe.

 17. Budowlany poker, czyli wykonawca nie może nie iść do sądu [FELIETON]

  Branża od kilku miesięcy alarmuje, że budownictwo jedzie na oparach. Skokowy wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych sprawiają, że wyniki finansowe firm pikują. W przypadku kontraktów zawartych przed kilkunastoma miesiącami wykonawcom zostaje kalkulowanie ile, a nie czy będą musieli dołożyć do projektu. Mając przed sobą perspektywę konta bankowego świecącego pustkami, firmy coraz częściej stają przed wyborem, czy skierować na wokandę sądową tematy sporne, z których mogą uzyskać pieniądze.

 18. Lubelskie: Gowin i Mazurek poparli kandydata na prezydenta Chełma
  Minister nauki Jarosław Gowin oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek udzielili poparcia Jakubowi Banaszkowi w drugiej turze wyborów na prezydenta Chełma (Lubelskie). Nie będzie to prezydentura zza biurka, zza zamkniętych drzwi, która ma tu miejsce przez ostatnie osiem lat - mówiła Mazurek.
 19. Giganci budowlani skarżą się w Brukseli na Polskę

  Generalni wykonawcy mają dość nierentownych kontraktów i obojętności na ich sytuację ze strony polskiego rządu.

 20. Lider opolskiego SLD apeluje o przekazanie banerów wyborczych schroniskom dla zwierząt
  O przekazanie banerów po wyborach schroniskom dla zwierząt - zaapelował w piątek do komitetów wyborczych, przewodniczący opolskiego SLD Piotr Woźniak.
Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+