^Back To Top

Gazeta Prawna: artykuły z tagiem "budownictwo"

 1. Krasoń: Popyt na materiały budowlane wysoki; należy spodziewać się dalszych wzrostów cen

  Popyt na materiały budowlane nadal jest wysoki, należy spodziewać się wzrostów cen w kolejnych kwartałach - powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Jak przypomniał, materiały są niezbędne nie tylko do wybudowania lokalu, ale i do wykończenia.

 2. RPO: Konieczne zmiany w ustawie o usuwaniu skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych

  Wielu lokatorów reprywatyzowanych w stolicy kamienic nadal nie może odzyskać prawa najmu do lokalu, nie ma bowiem przepisu, który by to umożliwiał - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Sprawiedliwości. Zdaniem RPO konieczne są zmiany ustawowe.

 3. Budowlany poker, czyli wykonawca nie może nie iść do sądu [FELIETON]

  Branża od kilku miesięcy alarmuje, że budownictwo jedzie na oparach. Skokowy wzrost kosztów pracy i materiałów budowlanych sprawiają, że wyniki finansowe firm pikują. W przypadku kontraktów zawartych przed kilkunastoma miesiącami wykonawcom zostaje kalkulowanie ile, a nie czy będą musieli dołożyć do projektu. Mając przed sobą perspektywę konta bankowego świecącego pustkami, firmy coraz częściej stają przed wyborem, czy skierować na wokandę sądową tematy sporne, z których mogą uzyskać pieniądze.

 4. Lubelskie: Gowin i Mazurek poparli kandydata na prezydenta Chełma
  Minister nauki Jarosław Gowin oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek udzielili poparcia Jakubowi Banaszkowi w drugiej turze wyborów na prezydenta Chełma (Lubelskie). Nie będzie to prezydentura zza biurka, zza zamkniętych drzwi, która ma tu miejsce przez ostatnie osiem lat - mówiła Mazurek.
 5. Giganci budowlani skarżą się w Brukseli na Polskę

  Generalni wykonawcy mają dość nierentownych kontraktów i obojętności na ich sytuację ze strony polskiego rządu.

 6. Lider opolskiego SLD apeluje o przekazanie banerów wyborczych schroniskom dla zwierząt
  O przekazanie banerów po wyborach schroniskom dla zwierząt - zaapelował w piątek do komitetów wyborczych, przewodniczący opolskiego SLD Piotr Woźniak.
 7. GUS: W ciągu trzech kwartałów liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła o 4,4 proc.
  Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła od stycznia do końca września o 4,4 proc., do 129,7 tys. wobec tego samego okresu przed rokiem - poinformował we wtorek GUS.
 8. Obowiązkowy split payment od 2019. Zmiany w branży budowlanej

  Split payment już w 2019 roku ma stać się obowiązkowym mechanizmem płatności w branżach stosujących odwrotne obciążenie m.in. w budownictwie. Wszystko zależy jednak od decyzji Komisji Europejskiej, która rozpatruje wniosek o zatwierdzenie częściowej obligatoryjności podziału płatności w Polsce. Jakie konsekwencje niesie za sobą zobligowanie przedsiębiorców do stosowania split payment?

 9. Długi firm budowlanych w I półroczu 2018 r. przekroczyły 4,7 mld zł
  Zadłużenie branży budowlanej na koniec czerwca br. wzrosło o 246 mln zł i przekroczyło 4,7 mld zł - wynika z raportu BIG InfoMonitor, BIK i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa "Sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Niestabilna kondycja branży na szczycie koniunktury".
 10. Obowiązuje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego. Zmiany nastąpią 1 stycznia 2019 r.

  W tym miesiącu weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Ustawowe przekształcenie nastąpi z dniem 1 stycznia 2019 r.

 11. Soboń: Zabezpieczyliśmy ogromne pieniądze na sprawne przekształcenia użytkowania wieczystego

  Zabezpieczyliśmy ogromne pieniądze na sprawne przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, będzie to 120 mln zł rocznie.

 12. Warmińsko-mazurskie: Straż graniczna szkoli pracodawców, którzy chcą lub zatrudniają cudzoziemców
  Warmińsko-mazurska straż graniczna prowadzi szkolenia dla pracodawców, którzy zatrudniają lub chcą zatrudnić cudzoziemców. Najbliższe szkolenia odbędą się w Gołdapi i Szczytnie - podała PAP rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej.
 13. Mieszkanie plus: 27 projektów, w ramach których powstaje blisko 10 tys. mieszkań w całej Polsce

  W ramach rządowego programu Mieszkanie plus realizowanych jest obecnie 27 projektów, w ramach których powstaje 10 tys. mieszkań. Wartość tych inwestycji to ponad 2,4 mld zł.

 14. Komisja sejmowa za możliwością sprzedaży mieszkań Poczty Polskiej

  Poczta Polska będzie mogła sprzedawać z bonifikatą lokale mieszkalne, które znajdują się w należących do poczty budynkach niemieszkalnych - stanowi projekt ustawy, który w poniedziałek poparła sejmowa komisja infrastruktury.

 15. Miasta odpalają pierwsze salwy w lex deweloper

  Żaden nowy blok w Poznaniu nie powstanie, jeżeli inwestor będzie chciał postawić go dalej niż 750 m od przedszkola, podstawówki lub zielonego terenu wypoczynku,sportu i rekreacji – podkreślali radni stolicy Wielkopolski, gdy przegłosowywali drugie w Polsce Lokalne Standardy Urbanistyczne (LSU).

 16. Soboń: W 2019 r. w Radomiu budowa pierwszych mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus
  W 2019 r. w Radomiu ma ruszyć budowa pierwszych 120 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus - potwierdził w czwartek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dodał, że w całej Polsce nadal brakuje ok. 2,5 mln mieszkań, dlatego tak ważna jest każda inwestycja w ramach rządowego programu.
 17. Kowalczyk: Polskie Domy Drewniane powinny ruszyć na przełomie października i listopada

  Na przełomie października i listopada powinna zacząć działać spółka Polskie Domy Drewniane - uważa minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ma ona wspierać energooszczędne, drewniane budownictwo mieszkaniowe w Polsce.

 18. Soboń: Polityka mieszkaniowa jest dla rządu ważnym zobowiązaniem

  Polityka mieszkaniowa jest niezwykle ważnym zobowiązaniem dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podczas konferencji w Łodzi, na której udzielił poparcia kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Waldemarowi Budzie.

 19. Prokuratorzy aktywnie występują w obronie osób, które utraciły swoje mieszkania

  Prokuratorzy składają pozwy mające na celu przywrócenie prawa własności nieruchomości np. mieszkania. Chodzi o osoby, które z różnych - zwykle niezawinionych przez siebie przyczyn – utracili je wskutek wadliwie lub podstępnie zawartych umów w formie aktów notarialnych. W tego typu sprawach prokuratorzy przystępują również do postępowań, które już toczą się przed sądami.

 20. Soboń: Rola samorządów przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest kluczowa

  Szybkie wydanie zaświadczeń potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego będzie zależało od sprawności samorządów – przyznał w rozmowie z PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, blisko 2 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania ustanowione na gruntach samorządowych, a tylko ok. 500 tys. na gruntach Skarbu Państwa.

Copyright © 2013. KSDK  Rights Reserved.
Znajdź nas w Google+